Recom Power RACD150-700A
RACD150-700A picture photo
Mfg. Part Number
RACD150-700A
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 60-210V
Datasheet Download
RACD150-700A.pdf
Availability of RACD150-700A
QUANTITY
RACD150-700A Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD150-700A
Internal Part NumberEIS-RACD150-700A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD150-A
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output60 ~ 210 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.00" L x 2.68" W x 1.54" H (203.2mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD150-700A
Related LinksRACD15, RACD150-700A Datasheet, Recom Power Distributor
RACD150-700A Details Description
Related parts for RACD150-700A
RES 7.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB FEMALE W/SCRW datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
2:1 FAB HEATSHRINK BLK 80MM 25' datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
POT 15K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf