Recom Power RACD150-700A
RACD150-700A picture photo
Mfg. Part Number
RACD150-700A
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 60-210V
Datasheet Download
RACD150-700A.pdf
Availability of RACD150-700A
QUANTITY
RACD150-700A Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD150-700A
Internal Part NumberEIS-RACD150-700A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD150-A
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output60 ~ 210 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.00" L x 2.68" W x 1.54" H (203.2mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD150-700A
Related LinksRACD15, RACD150-700A Datasheet, Recom Power Distributor
RACD150-700A Details Description
Related parts for RACD150-700A
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 104-LGA datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 630MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.215 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SI5328 datasheet.pdf
CUSTOM PREMOFLEX 10MM FFC JUMPER datasheet.pdf