Recom Power RACD35-1000A
RACD35-1000A picture photo
Mfg. Part Number
RACD35-1000A
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 24-36V 1A
Datasheet Download
RACD35-1000A.pdf
Availability of RACD35-1000A
QUANTITY
RACD35-1000A Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD35-1000A
Internal Part NumberEIS-RACD35-1000A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD35-A
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24 ~ 36 V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)35W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD35-1000A
Related LinksRACD35, RACD35-1000A Datasheet, Recom Power Distributor
RACD35-1000A Details Description
Related parts for RACD35-1000A
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 18A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW ALF2 datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL R/G,R/G RCATH datasheet.pdf