Recom Power RACD35-500A
RACD35-500A picture photo
Mfg. Part Number
RACD35-500A
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 48-57V 500MA
Datasheet Download
RACD35-500A.pdf
Availability of RACD35-500A
QUANTITY
RACD35-500A Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD35-500A
Internal Part NumberEIS-RACD35-500A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD35-A
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output48 ~ 57 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)35W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD35-500A
Related LinksRACD3, RACD35-500A Datasheet, Recom Power Distributor
RACD35-500A Details Description
Related parts for RACD35-500A
RCPT ASSY,50 POS,VERT MTG,SHLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP POLY 1/2" X 25' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf