Recom Power RACD35-500A
RACD35-500A picture photo
Mfg. Part Number
RACD35-500A
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 48-57V 500MA
Datasheet Download
RACD35-500A.pdf
Availability of RACD35-500A
QUANTITY
RACD35-500A Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD35-500A
Internal Part NumberEIS-RACD35-500A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD35-A
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output48 ~ 57 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)35W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD35-500A
Related LinksRACD3, RACD35-500A Datasheet, Recom Power Distributor
RACD35-500A Details Description
Related parts for RACD35-500A
UNIFORM MIC 45-FLK 14 datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 225W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DSUB 62POS SKT CRIMP HD FO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1-30A T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 390UF 15V AXIAL datasheet.pdf