Stackpole Electronics Inc. RACF164DFT499R
RACF164DFT499R picture photo
Mfg. Part Number
RACF164DFT499R
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 499 OHM 1206
Datasheet Download
RACF164DFT499R.pdf
Availability of RACF164DFT499R
QUANTITY
RACF164DFT499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RACF164DFT499R
Internal Part NumberEIS-RACF164DFT499R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesRACF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACF164DFT499R
Related LinksRACF164, RACF164DFT499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RACF164DFT499R Details Description
Related parts for RACF164DFT499R
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 15A 240VAC PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf