Stackpole Electronics Inc. RACF164DFT5K11
RACF164DFT5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RACF164DFT5K11
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.11K OHM 1206
Datasheet Download
RACF164DFT5K11.pdf
Availability of RACF164DFT5K11
QUANTITY
RACF164DFT5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACF164DFT5K11
Internal Part NumberEIS-RACF164DFT5K11
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACF164DFT5K11
Related LinksRACF164, RACF164DFT5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RACF164DFT5K11 Details Description
Related parts for RACF164DFT5K11
CAP FILM 2200PF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.575V/1.8V DL 10TMLF datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL Q064MP-13,0C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
PLUG INLINE 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 60 MOHM SMD datasheet.pdf