Vishay/Dale RNR55H3650FSRSL
RNR55H3650FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3650FSRSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3650FSRSL.pdf
Availability of RNR55H3650FSRSL
QUANTITY
RNR55H3650FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3650FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3650FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3650FSRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3650FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3650FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H3650FSRSL
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 5" DIA datasheet.pdf