Recom Power RACM100-12S
RACM100-12S picture photo
Mfg. Part Number
RACM100-12S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
RACM100-12S.pdf
Availability of RACM100-12S
QUANTITY
RACM100-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of RACM100-12S
Internal Part NumberEIS-RACM100-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRACM100-150 Compact Medical Power Supplies
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRACM100
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.43A
Power (Watts)100W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.60" L x 2.44" W x 1.54" H (91.4mm x 62.0mm x 39.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACM100-12S
Related LinksRACM1, RACM100-12S Datasheet, Recom Power Distributor
RACM100-12S Details Description
Related parts for RACM100-12S
BOX ABS GRAY 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 7.4A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
PAC-S300-RV12 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf