Stackpole Electronics Inc. RAVF164DFT510R
RAVF164DFT510R picture photo
Mfg. Part Number
RAVF164DFT510R
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206
Datasheet Download
RAVF164DFT510R.pdf
Availability of RAVF164DFT510R
QUANTITY
RAVF164DFT510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RAVF164DFT510R
Internal Part NumberEIS-RAVF164DFT510R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRAVF Series Convex Termination Chip Resistor Array
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesRAVF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAVF164DFT510R
Related LinksRAVF164, RAVF164DFT510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RAVF164DFT510R Details Description
Related parts for RAVF164DFT510R
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FAST datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 27 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 0.125A SOT89-3 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LBWA1ZV1CD datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf