Stackpole Electronics Inc. RAVF164DJT56K0
RAVF164DJT56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RAVF164DJT56K0
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 1206
Datasheet Download
RAVF164DJT56K0.pdf
Availability of RAVF164DJT56K0
QUANTITY
RAVF164DJT56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RAVF164DJT56K0
Internal Part NumberEIS-RAVF164DJT56K0
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAVF164DJT56K0
Related LinksRAVF164, RAVF164DJT56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RAVF164DJT56K0 Details Description
Related parts for RAVF164DJT56K0
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BARREL 12-10AWG TERMI-FOIL datasheet.pdf
HM2SC22ALF HM2 SHIELDING FORMED datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V SCREW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE 750MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA 24" RED datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf