Rohm Semiconductor RB055L-60DDTE25
RB055L-60DDTE25 picture photo
Mfg. Part Number
RB055L-60DDTE25
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Datasheet Download
RB055L-60DDTE25.pdf
Availability of RB055L-60DDTE25
QUANTITY
RB055L-60DDTE25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB055L-60DDTE25
Internal Part NumberEIS-RB055L-60DDTE25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr70µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB055L-60DDTE25
Related LinksRB055L-, RB055L-60DDTE25 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB055L-60DDTE25 Details Description
Related parts for RB055L-60DDTE25
PATCHCORD DUAL 3COND BLACK 9FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 9POS HR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.8 TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf