Vishay/Dale RN55E6191FRE6
RN55E6191FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6191FRE6
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6191FRE6.pdf
Availability of RN55E6191FRE6
QUANTITY
RN55E6191FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6191FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6191FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6191FRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6191FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6191FRE6 Details Description
Related parts for RN55E6191FRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 15A 600V datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 78M6631 datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A UHFM datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 2X48" A MED datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf