Nichicon URZ1A332MHD1TN
URZ1A332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URZ1A332MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URZ1A332MHD1TN.pdf
Availability of URZ1A332MHD1TN
QUANTITY
URZ1A332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1A332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URZ1A332MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current940mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1A332MHD1TN
Related LinksURZ1A33, URZ1A332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1A332MHD1TN Details Description
Related parts for URZ1A332MHD1TN
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.05 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRUSTAT FLR MT GND datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf