Rohm Semiconductor RB078BM30STL
RB078BM30STL picture photo
Mfg. Part Number
RB078BM30STL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO252
Datasheet Download
RB078BM30STL.pdf
Availability of RB078BM30STL
QUANTITY
RB078BM30STL Order Process
Ship out your order
Specifications of RB078BM30STL
Internal Part NumberEIS-RB078BM30STL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB078BM30STL
Related LinksRB078B, RB078BM30STL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB078BM30STL Details Description
Related parts for RB078BM30STL
CONN RECEPT PIN .015-.022" .051" datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CNTRLR BUCK PWM 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
26500 2C 2#16 P BY RECP LC datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf