Rohm Semiconductor RB162M-30TR
RB162M-30TR picture photo
Mfg. Part Number
RB162M-30TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Datasheet Download
RB162M-30TR.pdf
Availability of RB162M-30TR
QUANTITY
RB162M-30TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB162M-30TR
Internal Part NumberEIS-RB162M-30TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB162M-30TR
Related LinksRB162, RB162M-30TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB162M-30TR Details Description
Related parts for RB162M-30TR
CONN HEADER 25POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
REG 3.3V 8A 14SIP HORZ SIDE TAB datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 700MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 16 PULSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 149K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LAMP NEON 0.1A 64-80V TH datasheet.pdf