Rohm Semiconductor RB162MM-40TR
RB162MM-40TR picture photo
Mfg. Part Number
RB162MM-40TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Datasheet Download
RB162MM-40TR.pdf
Availability of RB162MM-40TR
QUANTITY
RB162MM-40TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB162MM-40TR
Internal Part NumberEIS-RB162MM-40TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackagePMDU
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB162MM-40TR
Related LinksRB162M, RB162MM-40TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB162MM-40TR Details Description
Related parts for RB162MM-40TR
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RELAY DUAL 40A 660V ZC 17-32VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
DIES VERSAKRIMP CONFINED 8AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf