Rohm Semiconductor RB168MM-40TR
RB168MM-40TR picture photo
Mfg. Part Number
RB168MM-40TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Datasheet Download
RB168MM-40TR.pdf
Availability of RB168MM-40TR
QUANTITY
RB168MM-40TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB168MM-40TR
Internal Part NumberEIS-RB168MM-40TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550nA @ 40V
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB168MM-40TR
Related LinksRB168M, RB168MM-40TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB168MM-40TR Details Description
Related parts for RB168MM-40TR
FLEX CABLE - AFG04G/AF04/AFG04G datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR 32-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 30W 3.3V +/-12V datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 16POS datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FAN - 603-1076/WM2312TR/WM2001 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf