Rohm Semiconductor RB441Q-40T-77
RB441Q-40T-77 picture photo
Mfg. Part Number
RB441Q-40T-77
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA MSD
Datasheet Download
RB441Q-40T-77.pdf
Availability of RB441Q-40T-77
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RB441Q-40T-77 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB441Q-40T-77
Internal Part NumberEIS-RB441Q-40T-77
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F6pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AG, DO-34, Axial
Supplier Device PackageMSD
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB441Q-40T-77
Related LinksRB441Q, RB441Q-40T-77 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB441Q-40T-77 Details Description
Related parts for RB441Q-40T-77
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 324FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 35V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf