Rohm Semiconductor RB520G-30T2R
RB520G-30T2R picture photo
Mfg. Part Number
RB520G-30T2R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA VMD2
Datasheet Download
RB520G-30T2R.pdf
Availability of RB520G-30T2R
QUANTITY
RB520G-30T2R Order Process
Ship out your order
Specifications of RB520G-30T2R
Internal Part NumberEIS-RB520G-30T2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 10mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageVMD2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB520G-30T2R
Related LinksRB520G, RB520G-30T2R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB520G-30T2R Details Description
Related parts for RB520G-30T2R
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
KIT ANT 2.4G 12DBI DCE-7X6X2 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 64MBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HDM SMPO055F LM CONT datasheet.pdf
MINI BOX RECP ASSY 110 POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 05VDC datasheet.pdf