Yageo RT1206FRE0760R4L
RT1206FRE0760R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0760R4L
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0760R4L.pdf
Availability of RT1206FRE0760R4L
QUANTITY
RT1206FRE0760R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0760R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0760R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0760R4L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0760R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0760R4L Details Description
Related parts for RT1206FRE0760R4L
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 0.45A 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO214AB datasheet.pdf
PELTIER CP14,127,06,L1,EP,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HDR 66POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf