Micro Commercial Components (MCC) RB520S-30LP-TP
RB520S-30LP-TP picture photo
Mfg. Part Number
RB520S-30LP-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD882
Datasheet Download
RB520S-30LP-TP.pdf
Availability of RB520S-30LP-TP
QUANTITY
RB520S-30LP-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of RB520S-30LP-TP
Internal Part NumberEIS-RB520S-30LP-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 10mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB520S-30LP-TP
Related LinksRB520S-, RB520S-30LP-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
RB520S-30LP-TP Details Description
Related parts for RB520S-30LP-TP
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 3A SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS LVDS TSOT23-6 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC CMEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.75A 95 MOHM TH datasheet.pdf