ON Semiconductor RB521S30T1
RB521S30T1 picture photo
Mfg. Part Number
RB521S30T1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523
Datasheet Download
RB521S30T1.pdf
Availability of RB521S30T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RB521S30T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB521S30T1
Internal Part NumberEIS-RB521S30T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Apr/2010
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB521S30T1
Related LinksRB521, RB521S30T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
RB521S30T1 Details Description
Related parts for RB521S30T1
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC HALL SENSR OMNIPLOR SW SC59 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf