Sullins Connector Solutions RCB14DYRN-S1355
RCB14DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RCB14DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 14POS
Datasheet Download
RCB14DYRN-S1355.pdf
Availability of RCB14DYRN-S1355
QUANTITY
RCB14DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB14DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-RCB14DYRN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB14DYRN-S1355
Related LinksRCB14DY, RCB14DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB14DYRN-S1355 Details Description
Related parts for RCB14DYRN-S1355
SW SNAP DPDT 15A LEAF QC 125V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3.3V HI DRV 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE datasheet.pdf
IC ATTENUATOR 0.7-3.8GHZ 24-QFN datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 400V 4SMDIP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf