Rohm Semiconductor RB530CM-60T2R
RB530CM-60T2R picture photo
Mfg. Part Number
RB530CM-60T2R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 100MA VMN2M
Datasheet Download
RB530CM-60T2R.pdf
Availability of RB530CM-60T2R
QUANTITY
RB530CM-60T2R Order Process
Ship out your order
Specifications of RB530CM-60T2R
Internal Part NumberEIS-RB530CM-60T2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 15mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB530CM-60T2R
Related LinksRB530C, RB530CM-60T2R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB530CM-60T2R Details Description
Related parts for RB530CM-60T2R
Crystal 19.6608MHz 30ppm Series 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3.5A DO201AD datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 23CK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf