Schaffner EMC Inc. RB6532-16-0M8
RB6532-16-0M8 picture photo
Mfg. Part Number
RB6532-16-0M8
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FIXED IND 800UH 16A 4.7 MOHM TH
Datasheet Download
RB6532-16-0M8.pdf
Availability of RB6532-16-0M8
QUANTITY
RB6532-16-0M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB6532-16-0M8
Internal Part NumberEIS-RB6532-16-0M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRB Series EMC/EMI Chokes
Standard Package16
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRB
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines3
Inductance800µH
Current16A
DC Resistance (DCR)4.7 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.283" L x 2.165" W (58.0mm x 55.0mm)
Height (Max)2.283" (58.00mm)
Package / CaseVertical, 6 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB6532-16-0M8
Related LinksRB6532, RB6532-16-0M8 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RB6532-16-0M8 Details Description
Related parts for RB6532-16-0M8
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS VERT W/BARBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
13+13 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf