Sullins Connector Solutions RBA30DRSZ-S273
RBA30DRSZ-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RBA30DRSZ-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD
Datasheet Download
RBA30DRSZ-S273.pdf
Availability of RBA30DRSZ-S273
QUANTITY
RBA30DRSZ-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA30DRSZ-S273
Internal Part NumberEIS-RBA30DRSZ-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA30DRSZ-S273
Related LinksRBA30DR, RBA30DRSZ-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA30DRSZ-S273 Details Description
Related parts for RBA30DRSZ-S273
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN CLOSED END 18-10AWG INSUL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 48"L X 38"W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 42552 REV 02 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf