Sullins Connector Solutions RBA35DTMT
RBA35DTMT picture photo
Mfg. Part Number
RBA35DTMT
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RBA35DTMT.pdf
Availability of RBA35DTMT
QUANTITY
RBA35DTMT Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA35DTMT
Internal Part NumberEIS-RBA35DTMT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA35DTMT
Related LinksRBA3, RBA35DTMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA35DTMT Details Description
Related parts for RBA35DTMT
SEAL PANEL TINY TPF SERIES RED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
ICL 3 OHM 20% 7A 17.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf