Sullins Connector Solutions RBA36DRMT-S273
RBA36DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RBA36DRMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW
Datasheet Download
RBA36DRMT-S273.pdf
Availability of RBA36DRMT-S273
QUANTITY
RBA36DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA36DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-RBA36DRMT-S273
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA36DRMT-S273
Related LinksRBA36DR, RBA36DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA36DRMT-S273 Details Description
Related parts for RBA36DRMT-S273
TRIMMER 5K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LVDS CROSSPT SW 2X2 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST LV SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf