Sullins Connector Solutions RBA50DRMZ-S664
RBA50DRMZ-S664 picture photo
Mfg. Part Number
RBA50DRMZ-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW
Datasheet Download
RBA50DRMZ-S664.pdf
Availability of RBA50DRMZ-S664
QUANTITY
RBA50DRMZ-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA50DRMZ-S664
Internal Part NumberEIS-RBA50DRMZ-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA50DRMZ-S664
Related LinksRBA50DR, RBA50DRMZ-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA50DRMZ-S664 Details Description
Related parts for RBA50DRMZ-S664
PLUG ASSY,R/A,50POSN,CHAMP 050 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LCD/CAM EMI FILTER 8CH 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
PRESS IN TOOL FOR 45529/45541 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
RES 4.89K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DETECTOR THRU-HOLE datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf