Sullins Connector Solutions RBB25DHFD
RBB25DHFD picture photo
Mfg. Part Number
RBB25DHFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .050 SMD
Datasheet Download
RBB25DHFD.pdf
Availability of RBB25DHFD
QUANTITY
RBB25DHFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB25DHFD
Internal Part NumberEIS-RBB25DHFD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB25DHFD
Related LinksRBB2, RBB25DHFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB25DHFD Details Description
Related parts for RBB25DHFD
MOSFET N-CH 300V 5.4A I2PAK datasheet.pdf
IC MCU ARM7 126KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
HEX NUT 15/32 TL SERIES datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 109VC R6 datasheet.pdf
ROPE TENSION KIT WITH 5M CABLE datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
SSD 8GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf
F3SJ-A1620P55 datasheet.pdf
Low Distortion 1.0 GHz Differential Amplifier IC datasheet.pdf