Sullins Connector Solutions RBB50DHHR
RBB50DHHR picture photo
Mfg. Part Number
RBB50DHHR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RBB50DHHR.pdf
Availability of RBB50DHHR
QUANTITY
RBB50DHHR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB50DHHR
Internal Part NumberEIS-RBB50DHHR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB50DHHR
Related LinksRBB5, RBB50DHHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB50DHHR Details Description
Related parts for RBB50DHHR
IC REG LDO 2.7V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
CORD PIN TIP PLUG PATCH 18" BLK datasheet.pdf
THERM NTC 2000OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48MINIBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf