Sullins Connector Solutions RBB50DHRT
RBB50DHRT picture photo
Mfg. Part Number
RBB50DHRT
Brief Description
CONN CARD EXTEND 100POS .050"
Datasheet Download
RBB50DHRT.pdf
Availability of RBB50DHRT
QUANTITY
RBB50DHRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB50DHRT
Internal Part NumberEIS-RBB50DHRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB50DHRT
Related LinksRBB5, RBB50DHRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB50DHRT Details Description
Related parts for RBB50DHRT
RES SMD 845K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-420MHZ 1/4W SFU datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 26 POS datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL APPL GT8E FMALE 24-28AWG datasheet.pdf
OSC VCTCXO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A datasheet.pdf