Sullins Connector Solutions RBB60DYHN-S1355
RBB60DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RBB60DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB60DYHN-S1355.pdf
Availability of RBB60DYHN-S1355
QUANTITY
RBB60DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB60DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-RBB60DYHN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB60DYHN-S1355
Related LinksRBB60DY, RBB60DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB60DYHN-S1355 Details Description
Related parts for RBB60DYHN-S1355
CAP FILM 5100PF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN M12 5POS PLUG datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 1.2A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE SERIAL COMM FOR EVAL KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf