Sullins Connector Solutions RBB75DYHN-S1355
RBB75DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RBB75DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB75DYHN-S1355.pdf
Availability of RBB75DYHN-S1355
QUANTITY
RBB75DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB75DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-RBB75DYHN-S1355
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB75DYHN-S1355
Related LinksRBB75DY, RBB75DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB75DYHN-S1355 Details Description
Related parts for RBB75DYHN-S1355
BLADE HEX SOCKET 4.5MM 4.72" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENS 2000PSI 5/8" 7/16-20-2B 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE BRIGHT SGL POS RA SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf