Sullins Connector Solutions RBB80DYHD
RBB80DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RBB80DYHD
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB80DYHD.pdf
Availability of RBB80DYHD
QUANTITY
RBB80DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB80DYHD
Internal Part NumberEIS-RBB80DYHD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row80
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB80DYHD
Related LinksRBB8, RBB80DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB80DYHD Details Description
Related parts for RBB80DYHD
IC CTRLR LIION BAT CHRG SOT23-5 datasheet.pdf
Y-PWR CORDS 1 PLUG - 2 IEC CONN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 115V datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf