Murata Electronics North America RBC-12/17-D48PB-C
RBC-12/17-D48PB-C picture photo
Mfg. Part Number
RBC-12/17-D48PB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 48V POS W/BASEPL
Datasheet Download
RBC-12/17-D48PB-C.pdf
Availability of RBC-12/17-D48PB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RBC-12/17-D48PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC-12/17-D48PB-C
Internal Part NumberEIS-RBC-12/17-D48PB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRBC-12/17-D48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17A
Power (Watts) - Manufacture Series210W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max204W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC-12/17-D48PB-C
Related LinksRBC-12/1, RBC-12/17-D48PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RBC-12/17-D48PB-C Details Description
Related parts for RBC-12/17-D48PB-C
JUMPER-H1503TR/A3049S/X 2" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 12DFN datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
MOD STEPPER MOTOR DRV 2.5A BIPO datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
LED T1-3/4 YELLOW 585NM RA ASSY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf