Sullins Connector Solutions RBC10HETN
RBC10HETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC10HETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL
Datasheet Download
RBC10HETN.pdf
Availability of RBC10HETN
QUANTITY
RBC10HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC10HETN
Internal Part NumberEIS-RBC10HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC10HETN
Related LinksRBC1, RBC10HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC10HETN Details Description
Related parts for RBC10HETN
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf