Sullins Connector Solutions RBC15DETS
RBC15DETS picture photo
Mfg. Part Number
RBC15DETS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL
Datasheet Download
RBC15DETS.pdf
Availability of RBC15DETS
QUANTITY
RBC15DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC15DETS
Internal Part NumberEIS-RBC15DETS
Series-
PackagingTray
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC15DETS
Related LinksRBC1, RBC15DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC15DETS Details Description
Related parts for RBC15DETS
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
LABEL ATTN MIL 129N 4X4" 250PC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf