Sullins Connector Solutions RBC17HETS
RBC17HETS picture photo
Mfg. Part Number
RBC17HETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL
Datasheet Download
RBC17HETS.pdf
Availability of RBC17HETS
QUANTITY
RBC17HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC17HETS
Internal Part NumberEIS-RBC17HETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions17
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC17HETS
Related LinksRBC1, RBC17HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC17HETS Details Description
Related parts for RBC17HETS
IC SENSOR TEMP DUAL PREC 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK 8BIT PROGR 40LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISCOVERY KIT W/SPC560P50L5 MCU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf