Sullins Connector Solutions RBC20DCMT
RBC20DCMT picture photo
Mfg. Part Number
RBC20DCMT
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 WW
Datasheet Download
RBC20DCMT.pdf
Availability of RBC20DCMT
QUANTITY
RBC20DCMT Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC20DCMT
Internal Part NumberEIS-RBC20DCMT
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC20DCMT
Related LinksRBC2, RBC20DCMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC20DCMT Details Description
Related parts for RBC20DCMT
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A USP4 datasheet.pdf
RES SMD 7.77KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SPT 2 5/ 1-H-5 0 BU datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A datasheet.pdf