Sullins Connector Solutions RBC22DCAD
RBC22DCAD picture photo
Mfg. Part Number
RBC22DCAD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RBC22DCAD.pdf
Availability of RBC22DCAD
QUANTITY
RBC22DCAD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC22DCAD
Internal Part NumberEIS-RBC22DCAD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC22DCAD
Related LinksRBC2, RBC22DCAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC22DCAD Details Description
Related parts for RBC22DCAD
LED ARRAY 2.5X5MM 12-SEG SUP RED datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FEMALE FREE HANG datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 100K LUTS 1152FCBGA datasheet.pdf
DSUB CON D*MA PIN CRP #20-26 datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf