Sullins Connector Solutions RBC26DEYI
RBC26DEYI picture photo
Mfg. Part Number
RBC26DEYI
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL
Datasheet Download
RBC26DEYI.pdf
Availability of RBC26DEYI
QUANTITY
RBC26DEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC26DEYI
Internal Part NumberEIS-RBC26DEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC26DEYI
Related LinksRBC2, RBC26DEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC26DEYI Details Description
Related parts for RBC26DEYI
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 921.6MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf