Sullins Connector Solutions RBC40DRTH
RBC40DRTH picture photo
Mfg. Part Number
RBC40DRTH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC40DRTH.pdf
Availability of RBC40DRTH
QUANTITY
RBC40DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC40DRTH
Internal Part NumberEIS-RBC40DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC40DRTH
Related LinksRBC4, RBC40DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC40DRTH Details Description
Related parts for RBC40DRTH
CAP CER 820PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO263AB datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf