Sullins Connector Solutions RBC50DCMN
RBC50DCMN picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DCMN
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 WW
Datasheet Download
RBC50DCMN.pdf
Availability of RBC50DCMN
QUANTITY
RBC50DCMN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DCMN
Internal Part NumberEIS-RBC50DCMN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DCMN
Related LinksRBC5, RBC50DCMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DCMN Details Description
Related parts for RBC50DCMN
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE PNL NL128102AC28-04 20 20 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 750W datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 50A DO5 datasheet.pdf
SMART CARD CONN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W datasheet.pdf