Sullins Connector Solutions RBC50HEYH
RBC50HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RBC50HEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50HEYH.pdf
Availability of RBC50HEYH
QUANTITY
RBC50HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50HEYH
Internal Part NumberEIS-RBC50HEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50HEYH
Related LinksRBC5, RBC50HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50HEYH Details Description
Related parts for RBC50HEYH
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR GL-N12 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
IC 16BIT BUS SWITCH 40BQSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf