Sullins Connector Solutions RBC50HEYI
RBC50HEYI picture photo
Mfg. Part Number
RBC50HEYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50HEYI.pdf
Availability of RBC50HEYI
QUANTITY
RBC50HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50HEYI
Internal Part NumberEIS-RBC50HEYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50HEYI
Related LinksRBC5, RBC50HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50HEYI Details Description
Related parts for RBC50HEYI
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
MODULE PWR ENT 250V 16/20A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD523 datasheet.pdf