Sullins Connector Solutions RBC65DEYH
RBC65DEYH picture photo
Mfg. Part Number
RBC65DEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL
Datasheet Download
RBC65DEYH.pdf
Availability of RBC65DEYH
QUANTITY
RBC65DEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC65DEYH
Internal Part NumberEIS-RBC65DEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC65DEYH
Related LinksRBC6, RBC65DEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC65DEYH Details Description
Related parts for RBC65DEYH
FIXED IND 100UH 1.7A 160 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 690MA 623 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A ROCKER datasheet.pdf