Sullins Connector Solutions RBE50DHFD
RBE50DHFD picture photo
Mfg. Part Number
RBE50DHFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS 1MM SMD
Datasheet Download
RBE50DHFD.pdf
Availability of RBE50DHFD
QUANTITY
RBE50DHFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBE50DHFD
Internal Part NumberEIS-RBE50DHFD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBE50DHFD
Related LinksRBE5, RBE50DHFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBE50DHFD Details Description
Related parts for RBE50DHFD
FIXED IND 18UH 460MA 320 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 415MA 3.79 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PLIERS FLAT NOSE 6.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 50MA 800 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 35V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN PLUG datasheet.pdf
GT 38C 38#12 PIN RECP WALL datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf