Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RBF-4-8.6-16
RBF-4-8.6-16 picture photo
Mfg. Part Number
RBF-4-8.6-16
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK
Datasheet Download
RBF-4-8.6-16.pdf
Availability of RBF-4-8.6-16
QUANTITY
RBF-4-8.6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBF-4-8.6-16
Internal Part NumberEIS-RBF-4-8.6-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesRBF
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length0.340" (8.64mm)
Head Diameter0.630" (16.00mm)
Head Height0.080" (2.03mm)
Hole Diameter0.157" (3.99mm)
Grip Range0.080" ~ 0.170" (2.03mm ~ 4.32mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBF-4-8.6-16
Related LinksRBF-4-, RBF-4-8.6-16 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RBF-4-8.6-16 Details Description
Related parts for RBF-4-8.6-16
FLEX CABLE - AFJ20A/AE20/AFH20T datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SR BTS 45A 4 ASY CHP datasheet.pdf
CAP FILM 450UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf